top of page

Fiberglass Havuz
Nedir?

Fiberglass havuz nedir sorusunun cevabını yazımızda bulabilir, fiberglass havuz hakkında yeterince bilgi sahibi olabilirsiniz. Söz konusu yüzme havuzu sahibi olmak ise, birçok çeşit ve özellik arasından sizin şartlarınıza ve bütçenize en uygun olan yüzme havuzunu tespit edebilmeniz için Fiberglass Havuz Nedir’in cevabını bilmeniz gerekir. Yüzme havuzu ihtiyacınıza cevap vermek için, fiberglass havuz nedir sorunuza alanında uzman kadromuz ile cevap veriyoruz.

Merak edilen sorunun cevabı
Fiberglass havuz nedir?

Fiberglass havuz jelkot, reçine ve fiberglass mattan yapılmış, bir diğer adıyla cam takviyeli polyester (CTP) ismiyle de bilinen bir havuzdur.  Yüzeyleri oldukça pürüzsüzdür.

Fiberglass malzemesinin içi  polyester reçineyle kaplı olup, birçok iplikten oluşmaktadır.

İnsan sağlığına hiçbir zararı olmayan fiberglass, uçak üretimi, içme suyu depoları, küvet, jakuzi gibi yapılarda kullanılmaktadır. Fiberglass havuzlar tek parça olma özelliği ile öne çıkmakta olup, koruyucu jel kaplamalarla kaplanmış, güçlendirilmiş bir fiberglas kabuktan yapılır.

Fiberglass havuz, güç ve destek ekleyen birkaç katmandan oluşur. Katmanlar, sert ve esnek bir fiberglas kabuk oluşturmak için bir araya gelir. Kabuk saha dışında üretilir ve tek parça olarak kurulur. Üretim müddeti inanılmaz derecede kısa sürelidir. Dolayısıyla satın alındıktan 1-2 gün süre içinde bahçenize kurulumu yapılır. Diğer seçenekteki havuzların yarısı kadar bakım gerektiren, daha hızlı kurulup daha uzun ömürlü bir havuz ister misiniz?

Cevabınız evet ise, fiberglass havuzlar tam da size göre.

Fiberglass havuz nedir? Tercih etmeli miyim?

Fiberglas havuzlar, tek parça bir fiberglas kabuk ile kurulur ve bu nedenle, diğer havuzların aksine, birkaç yılda bir değiştirilmesi gereken astarları yoktur. Ayrıca, havuzun kabuğunu oluşturmak için çelik çubuklar üzerine beton dökülerek inşa edilen ve daha sonra sıva gibi diğer malzemelerle bitirilen beton havuzlardan farklıdırlar. Fiberglas havuzları tercih etmeniz için benzersiz avantajlarından bazıları şunlardır:
 

 • Estetik tasarlanırlar; bahçenizin ölçüsüne göre aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı şekil ve boyut vardır.

 • Yapılırken ve kurulumu esnasında işçilik maliyetleri diğer havuzların kurulumlarına nazaran çok daha azdır.

 • Uygun fiyat; Fiberglas havuzlara sahip olmak, diğer yüzme havuzlarından önemli ölçüde daha ucuzdur

 • Hızlı kurulurlar; Fiberglas havuzların montajı tek parça olarak yapıldığından çok hızlıdır. Kabuk üretildikten sonra, genellikle sadece birkaç gün içinde kurulabilir. Diğer havuzların kurulumu birkaç hafta sürebilir. Özel bir beton havuz yaptıracaksanız bitene kadar birkaç ay beklemeyi göze almalısınız

 • Bakımı kolaydır; haftada maksimum 30 dakikanızı harcayarak fiberglass havuzunuzun bakımını tamamlayabilirsiniz. Bu size dinlenmek ve havuzunuzun keyfini çıkarmak için daha fazla zaman verir.

 • Konfor; Fiberglas pürüzsüz, saten bir yüzeye sahiptir. Yürüyüş ve oturma alanları kaymazlık için dokuludur.

 • Dayanıklılık; Bir vinil havuzunuz olduğunda, astarı delmemeye dikkat etmeniz gerekir. Fiberglas havuzlar çok daha dayanıklıdır ve hasar görme olasılığı diğerlerine göre daha düşüktür.

 • Daha düşük kullanım ömrü maliyeti; fiberglas havuzlar, düşük bakım gerektirmeleri sayesinde uzun vadede önemli ölçüde daha az maliyetli olma eğilimindedir.

 • Daha düşük kimyasal maliyet; Antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için hijyeniktir. Ayrıca tuzlu su ile kullanmaya da uygundur.

 • Fiberglas havuzlar, beton veya diğer havuzlarda olduğu kadar fırçalamanız, temizlemeniz veya kimyasal eklemeniz gerekmez.

 • Kir tutmaz; çoğunlukla gözeneksiz olduğundan, yosun gibi kirletici faktörlerin duvarlara tutunması ve yayılması daha zordur.

Fiberglass havuz maliyeti nedir?

Tüm bu kolaylıklar karşısında fiberglass havuz sahibi olmaya karar verdiyseniz, doğru bir karar verdiğinizi belirtmek isteriz. Havuz satın alırken tüm seçeneklerinizi karşılaştırmanız önemlidir. Fiberglass havuzları için fiyatlandırma iki ana faktörü içerir. İlki hangi boyutun size uygun olduğu ikinicisi ise montajının kimin gerçekleştireceği. Sektörde 28 yıllık uzman kadromuz, size veya müşterinize en uygun olan havuz modelini seçmenize ve  uygun maliyetlerle sizleri havuz sahibi yapmaya yardım edeceklerdir. Bir uzmana danışmak için lütfen tıklayın.

bottom of page